KIRCHER (Athanase) Mundus subterraneus,... - Lot 204 - Eric Caudron

Lot 204
Estimation :
4000 - 6000 EUR
KIRCHER (Athanase) Mundus subterraneus, in XII libros digestus ; quo divinum subterrestris mundi opificium, mira ergasteriorum naturae in eo distributio, verbo pantamorphon Protei regnum, universae denique naturae majestas & divitiae summa rerum varietate exponuntur, abditorum effectuum causae acri indagine inquisitae demonstrantur, cognitae per artis & naturae conjugium ad humanae vitae necessarium usum vario experimentorum apparatu, necnon novo modo & ratione applicantur (...). Editio tertia, ad fidem scripti exemplaris recognita, & prioribus emendatior : tum ab auctore Roma submissis variis observationibus novisque figuris auctior Amsterdam, Jan Jansson, 1678, 2 vol. in-folio, [10] ff. n. ch. (titre-frontispice gravé, titre, dédicace à Alexandre VII, préface, table), 366 pp., [3] ff. n. ch. d'index ; [5] ff. n. ch. (titre-frontispice, dédicace à Léopold Ier, préambule, table), 507-[9] pp., texte sur deux colonnes, avec de nombreuses figures dans le texte, et 26 planches et cartes hors-texte (15 planches doubles, 11 planches simples), dont 5 tableaux, vélin rigide, dos à nerfs ornés de filets à froid, double encadrement de double et simple filet à froid sur les plats, grand motif central, tranches mouchetées (reliure de l'époque). Troisième édition, considérée comme la plus complète. Très bel exemplaire dans un vélin hollandais très pur
Mes ordres d'achat